- FOTO: PEXELS
Kratki, zanimljivi rituali svakih pola sata mogu vam pomoći u otklanjanju zdravstvenih šteta povezanih s produženim razdobljima sjedenja, otkriva nova studija
Sve je više dokaza da je dugotrajno sjedenje – neizbježna životna činjenica za mnoge radnike – opasno za zdravlje čak i za one koji redovno vježbaju.
U studiji objavljenoj u Medicine & Science in Sports & Exercise, istraživači su zaključili kako hodanje od jedne minute svakih sat vremena pomaže kod krvnog pritiska, ali ne i šećera u krvi.
“Ako imate posao koji zahtijeva da sjedite većinu dana i(li) uglavnom ‘praktikujete’ sjedilački način života, ovo je strategija koja bi mogla poboljšati vaše zdravlje i nadoknaditi štetu koja prijeti našem zdravlju zbog višesatnog sjedenja”, objašnjava autor studije, Keith Diaz, izvanredni profesor bihevioralne medicine na Sveučilištu Columbia.
Dok sjedimo ne koristimo mišiće nogu
Naime, dugotrajno neprekidno sjedenje iznimno je loše za zdravlje, a Diaz otkriva kako je jedan od razloga za to činjenica da dok sjedimo ne koristimo mišiće nogu. Upravo su ti mišići važni regulatori nivoa šećera u krvi! Ako ih ne koristimo, stvari ne funkcionišu kako treba.
Kad je riječ o krvnom pritisku, kretanje pomaže i u poboljšanju cirkulacije. Kada sjedimo, krv se nakuplja u nogama, ali kada redovno aktiviramo mišiće u nogama, to pomaže u uspostavljanju redovnog protoka krvi.
‘Activity snacks’ svakih 30 minuta
Kako bi pronašli najbolji način za borbu protiv štetnih uzroka sjedenja, Diaz i njegov tim testirali su četiri različite ‘pauze za aktivnosti’: 1 minutu hodanja nakon svakih 30 minuta sjedenja, 1 minutu nakon 60 minuta sjedenja, 5 minuta nakon 30 minuta sjedenja i 5 minuta nakon 60 minuta sjedenja.
Rezultati svake od tih strategija uspoređeni su s ispitanicima koji su sjedili bez pauze. Tijekom svake faze istraživanja mjereni su im krvni tlak i šećer u krvi. Strategija koja je najbolje funkcioniše bila je 5 minuta hodanja za svakih 30 minuta sjedenja! Ona je također pokazala dramatičan rezultat na reakcije tijela volontera na obilne obroke, dovodeći do smanjenja skokova krvnog pritiska za 58% – u usporedbi s učincima kod ispitanika koji su sjedili cijeli dan.
Značajna zdravstvena poboljšanja
Sve strategije hodanja rezultirale su značajnim smanjenjem krvnog pritiska od 4 do 5 točaka, u usporedbi s učincima sjedenja svih 8 sati. Svaka vrsta aktivnosti za tzv. ‘međuobrok’, osim hodanja 1 minutu svakih sat vremena, također je dovela do značajnog smanjenja umora i poboljšanja raspoloženja!
Studija je, dakle, otkrila, kako hodanje u kratkim razmacima i pauzama izvrsno godi svima koji većinu radnog vremena provode sjedeći – no, pitanje je samo kako bi brojni menadžeri reagovali na to.
Premda, ne želimo biti zli, u našoj je kulturi uobičajenije (i prešutno se prihvaća) da mnogi zaposlenici pušači redovno i često koriste ‘pravo’ na ‘puš-pauze’. Složit ćete se da je puno zdravija varijanta ‘aktivnih pauza’.
Ustajanje i hodanje na radnome mjestu svakih pola sata – formula zdravijeg života
Umjesto da sagovorniku i kolegi pošaljete mail, možda biste radije prošetali do njegovog stola? Primjerice, ako razgovarate na mobilnom telefonu učinite to hodajući po kancelariji. Dobro bi bilo i da na posao ponesete manju bocu vode koju će te napuniti vodom pa ćete i tada prošetati do kuhinje ili aparata za vodu…
Iako takve ‘strategije’ nisu zamjena za redovno vježbanje, one mogu pomoći u prevenciji štetnosti dugotrajnog sjedenja.
Naime, sjedenje bez pauze utječe da naš krvni pritisak raste, a time dolazi do povećanja šećera u krvi. Isto tako, nije dobro ni ako na svom radnom mjestu uglavnom stojite – Blankstein otkriva da “provesti cijeli dan u jednom položaju, bilo da stojite ili sjedite, podjednako nije dobro.”
Ustajanje i hodanje svakih pola sata moglo bi imati i neke druge prednosti, poput razgibavanja zglobova koji su se ukočili nakon dugih razdoblja sjedenja. Uz to, pauze za istezanje i kretanje mogle bi čak i poboljšati radnu produktivnost!
Izvor: naturala.hr/zenskiportal.me