- FOTO: UNSPLASH
Posesivnost u vezama nastaje zbog straha od gubitka partnera koji je sam po sebi normalan, ali lako može izmaći kontroli i uroditi ljubomorom i paranojom. Dodatan faktor koji često igra ulogu u ovakvim vezama jest i nesigurnost – neke osobe imaju kroničan stah od odbijanja i stalno su u iščekivanju kad će ih partner napustiti.
Takav odnos ne može dugoročno funkcionirati jer je za zdravu vezu potrebno povjerenje. Kako biste mogli poraditi na svom odnosu, prvo morate prepoznati znakove koji upućuju na to da je vaš partner posesivan.
Kako prepoznati posesivnog partnera?
Više je znakova koji ukazuju na posesivnost, ali neki su ipak “glasniji”.
Pretjeruju na društvenim mrežama
Šarmantno je kad vidite da je vaš partner objavio zajedničku fotografiju ili dvije, ali ako neprestano dijeli sa svijetom sve sitnice koje se tiču vašeg odnosa, možda to rade kako bi na neki način “označili teritorij” i pokazali ostalima da ste zauzeti, kao da im pripadate. Osim toga, posesivni partneri društvene mreže koriste kao način kontrole i dobijanja uvida u vaš život. Kao posljedicu takvog pristupa možete očekivati “rešetanje” o ljudima koji su komentirali vaše objave ili reagovali na njih.
Ne poštuju vašu privatnost
Budući da osobe koje se boje napuštanja pate od nesigurnosti i nemaju povjerenja u partnere, ne mogu se oduprijeti vlastitim kompleksima i zadiru u vašu intimu. Ako ih pozovete na red, predbacivat će vam da im ne govorite dovoljno pa da zato moraju pribjeći gotovo jezivim potezima kao što je kopanje po vašim stvarima te provjeravanje vaših poruka i sadržaja na društvenim mrežama.
Pokušavaju upravljati vašim vremenom
Vaš je partner bolesno ljubomoran svaki put kad posvetite malo vremena porodici i prijateljima jer želi da provedete svaku sekundu zajedno? To je alarm za uzbunu. Normalno je da nedostajete partneru ako se ne vidite neko vrijeme, no ako vas želi samo za sebe u svakom trenutku dana do te mjere da to ugrožava vaš odnos s drugim ljudima, vrijeme je da se zauzmete za sebe i lupite šakom o sto.
Prebrzo se vezuju
Neke se veze kreću brže, neke sporije, ali s posesivnim partnerima lako je izgubiti osjećaj za granice normale. Ako vam izjave ljubav dok se još jedva poznajete ili vrlo brzo počnu vršiti pritisak da se uselite zajedno, vjerojatno ste naletjeli na posesivnu osobu koja vas odmah želi potpuno za sebe, bez postupnog zbližavanja i slijeđenja prirodnog toka veze.
Ne daju vam prostora
Iako je bliskost temelj svake veze, to ne znači da svakoj osobi nije potrebno malo samoće i vremena za sebe. Posesivni ljudi nemaju razumijevanja za to i uvrijede se ako ih zamolite za malo prostora. Ako si želite priuštiti večer odmora i opuštanja nasamo s vremena na vrijeme, a vaš partner na to reagira kao da ste ga smrtno uvrijedili, takvo ponašanje graniči s manipulacijom.
Kako dalje?
Ukoliko ste u ponašanju svog partnera prepoznali neke od navedenih znakova, prvo morate osvijestiti činjenicu da problem nije u vama već da potiče iz njihovih nesigurnosti. Lagane posesivne tendencije mogu se riješiti saradnjom i otvorenom komunikacijom.
Uklonite partnerove sumnje i bojazni tako što ćete im potvrditi da ih volite i da ne moraju strahovati za stanje vaše veze, ali da moraju početi poštovati vaše granice i vjerovati vam. Ako druga strana odbija prihvatiti pravo stanje stvari i poraditi na sebi ili se pak ponaša toliko neuravnoteženo da počnete strahovati za vlastitu sigurnost i osjećati se kao da ste u zatvoru, bolje je da raskinete taj odnos.