Često se nađemo u situaciji kada, suočeni sa gomilom zadataka i očekivanja, postavimo pitanje – da li je problem u meni ili u nezdravom radnom okruženju? Razmišljajući o tome, shvatila sam da prečesto zaboravljamo da prepoznamo uticaj radnog okruženja na našu produktivnost i samopouzdanje.
Ponekad su zahtjevi koji nam se postavljaju nerealni, a podrška nedovoljna, ali krivicu ipak prebacujemo na sebe. U ovom newsletteru želim da podijelim sa vama kako prepoznati te signale i osnažiti se u očuvanju svog mentalnog i fizičkog zdravlja na poslu.
Mnogi profesionalci se bore sa ispunjavanjem rokova ili očekivanja svojih šefova. Tom prilikom često prvo okrivljuju sebe. Ovo može biti štetno, ali pravi problem možda leži negdje drugo: u nezdravom radnom okruženju.
Većinu nas su učili da naporan rad znači uspjeh. U tom slučaju, kada ne ispunimo očekivanja, pretpostavljamo da je problem u našoj sposobnosti, a ne okruženju u kojem radimo. Postoji nekoliko razloga za to:
- Nerealna očekivanja: Neke ciljeve je gotovo nemoguće postići, što dovodi do toga da se zaposleni osjećaju nedovoljno kompetetnim kada ne mogu da ih ostvare.
- Nedostatak podrške: Kada zaposleni ne dobiju potrebne smjernice ili resurse, mogu se osjećati izgubljeno i pretpostaviti da to moraju sami.
- Loša komunikacija: Ako očekivanja nijesu jasno saopštena, zaposleni mogu biti zbunjeni šta se od njih traži, što vodi do nepotrebne sumnje u sebe.
Šta je rješenje za ovo?
Ključno je da identifikujete kada problem nijeste vi, već okruženje u kome radite. Evo nekoliko znakova:
- Konstantno preopterećenje: ako stalno imate više posla nego što možete da podnesete, i to nije samo privremeno, to može biti znak nezdravog okruženja.
- Nedostatak priznanja: Ako vaši napori nijesu prepoznati, lako je osjećati se kao da ne radite dovoljno, čak i kada dajete svoj maksimum.
- Visoka fluktuacija: Odlazak velikog broja ljudi često je znak da nešto nije u redu.
Savjeti za rješavanje problema?
- Procijenite situaciju: pogledajte unazad i objektivno sagledajte svoj posao, resurse i podršku koju dobijate. Da li su zahtjevi razumni?
- Otvoreno komunicirajte: Razgovarajte sa pretpostavljenim o svojim brigama. Važno je da kažete kako trenutna situacija utiče na vas.
- Postavite granice: Naučite da kažete NE zadacima koji su izvan vaših mogućnosti.
- Zatražite podršku: Razgovarajte sa mentorom ili koučem. To vam može biti od pomoći da jasnije vidite stvari.
- Razmotrite druge opcije: Ako se okruženje ne poboljša, možda je vrijeme da razmislite o drugim prilikama. Vaše mentalno i fizičko zdravlje uvijek treba da budu na prvom mjestu.
Zapamtite, ako imate poteškoća da ispunite očekivanja na poslu, to ne znači automatski da nijeste sposobni. Ponekad problem leži u samom radnom okruženju. Prepoznavanjem znakova i preduzimanjem proaktivnih koraka, možete se zaštititi i na kraju pronaći zdravije radno mjesto sa više podrške.
Do sljedećeg čitanja,
Jelena Vuletić, ACC,
Osnivačica Balance to Business-a