Foto: milosguitar.com
U okviru najave velike britanske turneje,Miloš Karadaglić, svjetski proslavljeni gitarista i naše gore list, govorio je za ugledne međunarodne medije o predstojećim koncertima, svojoj karijeri i razvoju jedinstvenog muzičkog pravca, počecima u Crnoj Gori i nedavno osnovanoj Fondaciji Miloš Karadaglić, koja je u decembru prošle godine objavila konkurs za četiri stipendije – dvije iz oblasti muzičkog obrazovanja, jednu za audio-vizuelni projekat i jednu za podršku djeci iz sistema starateljske zaštite.
Kao muzičar koji klasičnu gitaru često donosi novoj publici, BBC navodi da je “Karadaglić navikao da gitari daje glas tamo gdje se ranije nije čula,” dok Financial Times prepoznaje u kojoj mjeri je “Karadaglić, u posljednjoj deceniji postao glavni barjaktar klasične gitare, kome misionarska revnost dolazi prirodno”.
U tom smislu, ono što je za Miloša posebno značajno je to što je svojim radom i dostignućima inspirisao mnoge mlade umjetnike širom svijeta i značajno doprinio globalnom interesovanju za gitaru kao instrument. Ljubav koju Miloš osjeća prema gitari je slojevita i jedinstvena, ona prevazilazi običnu povezanost čovjeka s instrumentom.
“Gitara je kao srčana nit, ona je sastavni dio duše, dok je grliš kad sviraš ona postaje dio vašeg tijela – u tome je magija ovog instrumenta”, ističe Miloš za Financial Times.
Ulazeći iz zone popularne i klasične muzike u svijet baroka, atipičan za gitaru, Miloš je novim albumom svjesno napustio svoje granične linije vjerujući da smo “evoluirali do tačke gdje više ne zahtijevamo stroge definicije i granice; možemo biti ko god želimo biti.”
Vodeći se istom ovom filozofijom, Miloš je osnivanjem Fondacije koja nosi njegovo ime takođe napravio novi zamah izvan okvira muzike i izvođenja, stavljajući na raspolaganje svoj uspjeh, znanje i iskustvo u svrhu afirmacije kulture u zemlji i regionu. Uz to, Fondacija i umjetnici koji će biti podržani kroz njen rad svojevrsna su promocija Crne Gore u svijetu, nadograđujući se na sve ono što je Miloš postigao u domenu muzike i kulture, kao jedinstveni ambasador naše zemlje i istinski predstavnik umjetničkog potencijala crnogorskog društva.
Trenutno je u toku konkurs za tri stipendije koje Fondacija nudi u saradnji sa partnerima, a koje su namijenjene talentovanim umjetnicima iz Crne Gore i regiona. Dvije stipendije za muzičko stvaralaštvo i obrazovanje obezbjeđuju finansijsku podršku od 10 hiljada eura, dok jedna stipendija podrazumijeva audio-vizuelni projekat, pokrivajući troškove produkcije u studiju Synchro 360 u Porto Montenegru.
Pored finansijske podrške, stipendistima će biti pružena mentorska podrška, a rok za prijavu je do 18. januara. Uz to, ove godine dodjeljuje se i jedna stipendija mladoj osobi iz sistema starateljske zaštite, za bilo koji umjetnički ili kreativni talenat. Više informacija o pozivima i uslovima za prijavu zainteresovani mogu dobiti na web stranici Fondacije.
Izvor: Portal Analitika