Foto:Pixabay
Jednostavan gest koji roditelji mogu uraditi je zapravo jedna od najvažnijih stvari za zdrav psihofizički razvoj djeteta. Riječ je o zagrljaju. Istraživanje koje je sprovela Nacionalna dječija bolnica u Ohiju pokazalo je da su djeca pametnija što ih roditelji više grle.
Dijete koje često dobija zagrljaje je sretnije, zadovoljnije, samosvjesnije, inteligetnije, brže u zaključivanju, bolje pamti i zna se nositi s različitim životnim izazovima.
U rezultatima spomenutog istraživanja je takođe navedeno da su djeci potrebna četiri zagrljaja dnevno za srećno djetinjstvo, osam dnevno za održavanje zadovoljstva te 12 zagrljaja dnevno za samopoštovanje i razvoj.
Bitna je i dužina trajanja zagrljala. Naime, kada se grlimo od sedam do dvadeset sekundi, otpušta se oksitocin, koji se zove i hormon sreće.
Dodiri i zagrljaji ne samo da povećavaju nivo oksitocina, nego i smanjuju rizik od kardiovaskularnih bolesti i poboljšavaju imunološki sistem.
Posebno je bitan neposredan odnos, kao i vrijeme provedeno u komunikaciji sa djetetom zbog sve većeg uticaja društvenih mreža i online medija, koji za rezultat imaju sve veću otuđenost i usamljenost među svim populacijama u savremenom društvu.
Izvor:RTCG