U zagrebačkoj izdavačkoj kući “Naklada Ljevak” objavljena je knjiga likovnih eseja Dimitrija Popovića “Žensko tijelo u ogledalu slike”, s podnaslovom “Od Botičelijeve Venere do Kunsove Ćićoline”. Ovo je sedma autorova knjiga iz područja likovne esejistike koja se bavi kompleksnošću umjetničkih izraza i stvaralačkih poetika od klasičnog, preko modernog, do savremenog doba. Na trista dvadeset stranica sa stotinjak reprodukcija, Dimitrije Popović govori marloovski kazano o imaginarnom muzeju onih djela koja za temu imaju žensko tijelo. Većina odabranih slikarskih kompozicija predstavljaju remek djela svjetskog slikarstva. Među ostalim, zastupljena su djela od Botičelijevih , Ticijanovih, Velaskezovih,, Venera”, antičkih ,,Gracija” Rubensa , Rafaela i Kranaha, Engrovih i Delakroaovih ,,Odaliski”, Pikasovih ,,Avinjonskih gospođica”, Dalijevih i Magritovih nadrealnih metamorfoza corpusa femininuma, Bejkonovih i Frojdovih ležećih ženskih aktova, sve do slika ženske provokativne erotičnosti savremenih američkih klasika – Veselmana, Ramosa i Džefa Kunsa.
U recenziji za ovu knjigu akademik Krešimir Nemec je napisao: ,, Iako je o ženskom tijelu u slikarstvu pisano razmjerno često, ovo je prvo sustavno i analitički elaborirano djelo o toj temi u Hrvatskoj. Na pomno odabranim primjerima, Dimitrije Popović pokušava odgovoriti na ključno pitanje: zašto je akt kamen kušnje za svakoga slikara i zašto je tako produktivan pokretač umjetničke kreacije Prateći različite prikaze ženskog tijela kroz vrijeme, autor ispisuje pravu malu povijest slikarstva od renesanse do danas. Obrađujući intrigantnu temu , pokazuje da slikarska fascinacija ženskim tijelom otkriva ne samo duboka stvaralačka nagnuća nego često i neke potisnute traume i komplekse u muškom doživljaju žene. Autor se suvereno kreće kroz meandre likovne povijesti i znalački tumači kreacije koje najbolje ilustriraju temu fascinacije ženskim tijelom.”
Promocija knjige održaće se 9.juna u foajeu Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu uz autorov performans naslovljen ,, Projekcija žive slike”.