Foto:Pixabay
Italija je nekad bila pristupačnija u jesen, dok je Hong Kong bio jeftiniji u vrućim ljetnjim mjesecima. Ali, pandemija je mnoge od ovih mudrosti putovanja izbrisala.
Neke su firme zadržale rad na daljinu i nakon što je pandemija završila, pružajući svojim radnicima više prilika za istraživanje svijeta.
“Još uvijek postoje vrhunske sezone i one su i dalje jako prometne, ali i razdoblja van sezone takođe postaju sve prometnija i prometnija”, objašnjava Olivier Ponti, direktor ForwardKeysa, španske kompanije za podatke i analizu putovanja.
“U Tajlandu, razdoblje van sezone obično traje od aprila do septembra, a april i maj su jako prometni. Tokom razdoblja van sezone turistički obim svakog mjeseca čini više od sedam odsto ukupnog godišnjeg. To znači da imaju vrlo malo razdoblja van sezone”, dodaje.
Drugim riječima? Na takvom mjestu više nema razdoblja van sezone.
Dejstvo klimatskih promjena
Zasigurno najveći činioc koji utiče na “špicu sezone” je vrijeme.
Istraživanje Evropske komisije za putovanja iz 2023. pokazalo je da su evropski putnici naveli vremenske prilike kao faktor broj jedan pri odlučivanju kuda i kada ići na odmor, a osam odsto ispitanika reklo je da su zabrinuti zbog ekstremnih vremenskih prilika na evropskim odredištima.
Toplotni udari u zemljama južne Evrope poput Italije, Španije i Grčke izazvali su krizu prošlog ljeta, a trend se samo nastavlja uzlaznom putanjom.
Međutim, postoje prednosti putovanja tokom srca sezone, posebno kada je u pitanju infrastruktura. Neki letovi i vozovi voze češće ili samo tokom vrhunca sezone. Putnici koji idu u manje prometne regije mogu otkriti da trgovine i restorani imaju ograničenije radno vrijeme ili da se potpuno zatvaraju kada sezona završi, piše CNN.
I