Mreža za evropske politike- MASTER je u petak, 29. novembra 2024. godine, održala okrugli sto “OsnaŽENE za učešće u javnom životu” kao završni događaj istoimenog projekta.
Ovaj jednogodišnji projekat je realizovan s ciljem podizanja svijesti javnosti o značaju rodne ravnopravnosti i aktivnog učešća žena u procesima odlučivanja u političkom i javnom životu. Fokus je stavljen na uspostavljanje sistemskog pristupa u borbi protiv rodnih stereotipa i predrasuda, smanjenje diskriminacije na osnovu pola i roda, kao i unapređenje uloge žena u društvu kroz edukaciju, medijsku promociju i osnaživanje za javno djelovanje.
Okrugli sto su svojim uvodnim obraćanjima otvorile Biljana Pejović, načelnica Odjeljenja za poslove rodne ravnopravnosti u Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava i mr Andrea Popović, izvršna direktorica Mreže za evropske politike – MASTER, koje su naglasile važnost kontinuiranog rada na rodnoj ravnopravnosti u svim segmentima društva. Popovićeva je istakla da „OsnaŽENE“nije samo naziv konferencije, nego da je to vizija i obećanje da zajedno možemo graditi društvo u kojem su žene u Crnoj Gori glavni pokretači promjena i napretka.

Na događaju su predstavljeni rezultati projekta, koji uključuju:
- Medijsku kampanju projekta s ciljem podizanja svesti o rodnoj ravnopravnosti sa obuhvatom preko 100 000 građana i građanki.
- Pet radionica održanih u opštinama Bijelo Polje, Plav, Bar, Nikšić i Podgorica, koje su okupile 75 učesnica i učesnika. Radionice su obuhvatile teme kao što su patrijarhat, tradicija, nasleđe i rodni stereotipi.
- Šest epizoda podcasta, sa istaknutim gostima, uključujući Ljiljanu Burzan Nikolić (izvršnu direktoricu “BI Communication”), Milicu Vukotić (dekanicu Fakulteta za informacione sisteme i tehnologije Univerziteta Donja Gorica), Anu Kenteru (izvršnu direktoricu “Alter Modus”), Nermu Dobardžić (zamjenicu Ombudsmana), Ninu Drakić (predsjednicu Privredne komore Crne Gore) i Enesu Bekteši (bankarsku ekspertkinju).

Događaj je obilježila i premijera filma “OsnaŽENE za učešće u javnom životu”, koji je na upečatljiv način prikazao izazove i postignuća žena uključenih u projekat.
Nakon uvodnog dijela, održana je i panel diskusija “Žene u fokusu”, kao glavni dio događaja, je okupio predstavnice institucija, civilnog i privatnog sektora.
Diskusijom je moderirala istaknuta novinarka Duška Pejović, a učesnice su podijelile svoja iskustva i stavove o ključnim pitanjima rodne ravnopravnosti.
Biljana Pejović, predstavnica Ministarstva ljudskih i manjinskih prava, istakla je da su „kvote za učešće žena na pozicijama odlučivanja bile neophodne, ali da je sada potrebno da ih prevaziđemo.“ Takođe, naglasila je važnost daljeg jačanja svijesti o rodnoj ravnopravnosti u našem društvu.
Milena Krsmanović Iković, savjetnica Zaštitnika ljudskih prava i sloboda, ukazala je na ključnu ulogu Ombudsmana kao adrese za prijavu svih kršenja ljudskih prava. Dodala je da „broj prijava koje primamo ne odražava realno stanje u društvu,“ pozivajući prisutne da aktivno prijavljuju svaki oblik diskriminacije.
Jelenka Andrić, predsjednica Odbora za rodnu ravnopravnost Skupštine Crne Gore, osvrnula se na izazove u borbi protiv nasilja nad ženama, naglasivši da „blaga kaznena politika šalje jasnu poruku nasilnicima.“ Ukazala je i na pogrešne interpretacije feminizma u društvu, ističući da se on često predstavlja „kao nešto strašno, što će narušiti našu tradiciju.“
Snežana Nikčević, predstavnica NVO 35mm, naglasila je urgentnost promjene, upozoravajući da „živimo u kulturi nasilja“ koja zahtijeva zajednički angažman svih društvenih aktera kako bi se stvorilo sigurno okruženje za sve građane.
Ljiljana Burzan Nikolić, izvršna direktorica kompanije „BI Communication,“ predstavila je podatke o procentu žena na čelnim pozicijama u preduzećima u Crnoj Gori. Istakla je ostvareni napredak, ali i potrebu za dodatnim angažmanom u svim regijama. Poslala je snažnu poruku o feminizmu, naglasivši da on nije dominacija žena, već „borba za ravnopravnost.“
MASTER-ov projekat OsnaŽENE za učešće u javnom životu, je podržan od strane Ministarstva ljudskih i manjinskih prava, i pružio je značajan doprinos osnaživanju žena u Crnoj Gori i postavio temelje za nastavak rada u ovoj oblasti.
