FOTO: PEXELS
Postoji razlog zašto su wellness stručnjaci opremljeni jastučićima s mirisom lavande koja pomaže da zaspite, ali i zašto mnogi od nas drže bočice eteričnog ulja peperminta na radnim stolovima kako bi ostali produktivni na poslu. Veza mirisa i mozga je stvarna, a mnoga su istraživanja pokazala da udisanje određenih mirisa može imati veliki uticaj na vaše raspoloženje. No ako je vaš mirisni saveznik odjednom prestao djelovati, za to biste mogli okriviti količinu stresa u organizmu.
Čulo mirisa je isprepleteno s dijelovima vašeg mozga koji kontrolišu emocije, a kad nešto mirišete, miris mora proći kroz amigdalu, hipokampus i orbitofrontalni korteks. Zbog toga često imamo razvijene snažne veze između mirisa i emocija.
Zbog toga arome mogu izazvati emocionalne i naknadne reakcije na spoljašnji stres i obrnuto. Dakle, ako ste pod velikim stresom, to može uticati na to kako vaše čulo mirisa reaguje na različite arome. Drugim riječima, količina stresa može promijeniti način na koji obrađujete određene mirise. Dakle, ako odjednom više ne možete smisliti svoj omiljeni miris pačulija, vaša anksioznost je najočitiji krivac.
Što je količina stresa veća, to mirisi postaju neugodniji
U jednoj su studiji znanstvenici ljudima pokazali tekst i slike koje potiču stres (sudare automobila, ratove) kako bi vidjeli hoće li to promijeniti njihov način doživljavanja mirisa. Što je anksioznost bila veća, to su mirisi postali neugodniji i nepodnošljiviji. To je zato što se aktivirao emocionalni sistem i postao dio procesa obrade informacija.
Iako se smatra da neki mirisi smiruju, ne postoji eterično ulje koje bi odgovaralo svima – posebno za stresne situacije. No pokazalo se da eterična ulja poput ružmarina, kamilice, lavande, kadulje i drugih smiruju živčani sistem te ga potiču na opuštanje. Pokušajte ih unijeti u svoju rutinu i ubrzo ćete znati koje ulje na vas ima najopuštajućiji učinak.
Izvor_ NATURALA.HR
O