Na današnji dan prije 55 godina nastala je legendarna fotografija benda „The Beatles“

Legendarna fotografija benda The Beatles na Abbey Road-u uslikana je na današnji dan prije 55 godina. Predstavlja jednu od najpoznatijih i najikoničnijih fotografija u istoriji muzike. Ona ne samo da je postala simbol jednog od najvažnijih bendova svih vremena, već je i vizuelna ikona koja je obilježila jednu eru u popularnoj kulturi.

Djelo je slavnog škotskog fotografa Iaina Macmillana koji je živio i radio u Londonu. Bio je blizak prijatelj Johna Lennona i Yoko Ono i imao je jasnu viziju za jednostavan, ali efektan dizajn omota. Ono što je manje poznato, jeste da je Iain imao samo deset minuta da napravi ovu, ispostaviće se kasnije kultnu, fotografiju jer je policajac na toliko minuta zaustavio saobraćaj. Snimljena je 8. avgusta 1969. godine oko 11:35 ujutro. I to na pješačkom prelazu Abbey Road, ispred istoimenog studija u Londonu, gdje je bend često snimao. Fotografisana je za potrebe 11. studijskog albuma, takođe istoimenog naziva Abbey Road, koji je izdat 26. septembra 1969. godine. To je zapravo bio i posljednji snimljeni album benda koji je postao jedan od najprodavanijih i najcjenjenijih u istoriji muzike.

Behind iconic album covers

Na čuvenoj fotografiji su svi članovi benda – John Lennon, Paul McCartney, George Harrison i Ringo Starr. Redosled je sljedeći: John Lennon u bijelom odijelu dizajnera Tommyja Nuttera, Ringo Starr u crnom odijelu, Paul McCartney sa cigaretom u desnoj ruci i George Harrison u teksas jakni i farmerkama. Kako bi napravio savršen shoot, Macmillan je stajao na merdevinama koje su bile postavljene na sredini ulice. Članovi benda su prešli pješački prelaz nekoliko puta kako bi Macmillan mogao da napravi više snimaka iz različitih uglova. Ukupno je napravio šest fotografija, od kojih je peta bila i finalna verzija. Ova fotografija je postala više od omota albuma – ona je simbol epohe, umjetničke inovacije i trajnog nasljeđa benda The Beatles.

Legendarna fotografija benda The Beatles

Prema određenim, insajderskim informacijama, Iain Macmillan je koristio fotoaparat Hasselblad sa 50mm širokougaonim objektivom i filmom u boji. Ove tehničke specifikacije omogućile su mu da uhvati oštru i detaljnu sliku a da ima i dovoljno prostora za sve članove benda. Ujedno, ovaj omot, osim što je bio jedan od najslavnijih, bio je i veoma revolucionaran u to vrijeme. Urađen u minimalističkom stilu, potpuni je opozit u odnosu na ranije omote albuma koji su često bili pretrpani detaljima. Na primjer, omot za Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band bio je bogat detaljima.

Ipak, fotografija je izazvala mnoge teorije zavjere, posebno oko Paula McCartneya koji jedini nije bio u cipelama. Neki su vjerovali da je to znak da je Paul mrtav i da je zamijenjen dvojnikom, jer su bose noge simbolizovale mrtvaca u nekim kulturama. Takođe, Paul drži cigaretu u desnoj ruci, iako je ljevak, što je dodatno podstaklo spekulacije.

Abbey Road

Pješački prelaz na Abbey Road-u postao je turistička atrakcija i mjesto za fanove The Beatlesa koji dolaze iz cijelog svijeta kako bi ponovili tu poznatu scenu sa prelaza. Abbey Road pješački prelaz je 2010. godine i zvanično zaštićen kao britansko kulturno nasljeđe zbog svoje važnosti u muzičkoj i kulturnoj istoriji. Svake godine, na godišnjicu snimanja fotografije, fanovi se okupljaju na Abbey Roadu kako bi obilježili taj poseban trenutak u muzičkoj istoriji. I dok s nestrpljenjem iščekujemo dokumentarac o bendu, uz omiljene pjesme, prisjećamo se dana kada je nastala fotografija koja je promijenila tok istorije jednog omota.

Foto: Profimedia

Izvor: Jurnal.rs