„Glas kroz pero“: Pisati, govoriti, pripadati

U Podgorici je održana prva radionica u okviru projekta „Glas kroz pero” – osnaživanje osoba sa invaliditetom kroz kreativno pisanje i medijski angažman, koji ima za cilj da osobama sa invaliditetom pruži priliku da razvijaju vještine iz oblasti novinarstva, pisanja i govora.

Radionici je prisustvovalo deset učesnika iz različitih gradova Crne Gore, koji su kroz interaktivni rad i razgovor započeli put ka formiranju prve male inkluzivne redakcije. Posebnu vrijednost ovom susretu dala je Branka Otašević, glumica Crnogorskog narodnog pozorišta, koja je vodila radionicu posvećenu govoru, dikciji i javnom nastupu, oslanjajući se na metodu Fakulteta dramskih umjetnosti.

„Važno je da se čuje vaš glas – ne samo jasno i pravilno, već i sa samopouzdanjem i uvjerenjem da ono što imate da kažete vrijedi,“ poručila je Otašević učesnicima.

Učesnici su imali priliku da se predstave, podijele svoja očekivanja i započnu prve vježbe iz dikcije i govorne artikulacije, koje će im pomoći u javnim nastupima, snimanjima i izražavanju kroz medijske formate.

Projekat „Glas kroz pero“ realizuje se do jula 2025. godine, a planirano je održavanje ukupno osam radionica koje vode stručnjaci iz oblasti novinarstva, pisanja i medijske pismenosti. Završni radovi učesnika biće objavljeni na portalima Radio Titograd i Ženski portal, u specijalnim inkluzivnim rubrikama.

Ova inicijativa predstavlja značajan korak ka većoj vidljivosti i osnaživanju osoba sa invaliditetom u javnom prostoru, stvarajući prostor za njihovo aktivno učešće u medijima.

Ove radionice se realizuju u sklopu projekta „Glas kroz pero” – osnaživanje osoba sa invaliditetom kroz kreativno pisanje i medijski angažman, koji je podržan kroz program Podržani = Osnaženi, a koji realizuje Fond za aktivno građanstvo u partnerstvu sa Zakladom za razvoj lokalne zajednice „Slagalica“ iz Hrvatske.

Program finansira Evropska unija, a kofinansira Ministarstvo javne uprave.

Foto: Kreze M.

zenskiporta.me