Crnogorac Željko Vukićević u društvu vrhunskih kuvara u izboru za Mladog chefa godine!

Aspira je najvažnija hrvatska gastronomska obrazovna ustanova. Aspira je privatno veleučilište koje godišnje, na dvije adrese, u Zagrebu i u Splitu, školuje desetine novih gastronomskih profesionalaca. U Aspirinom edukativnom procesu kao mentori i predavači učestvuju brojni renomirani hrvatski chefovi, od Hrvoja Zirojevića do Filipa Horvata i Mike Alixa. Aspira je, zapravo, inkubator novih hrvatskih chefova. Glavni cilj izbora Mladog chefa godine učiniti nove naraštaje hrvatskih kuvara što vidljivijima u profesionalnoj i širokoj javnosti.
Izbor za Mladog chefa godine pokazao se izuzetno produktivnim i korisnim, o čemu svjedoče uspjesi dosadašnjih pobjednika. Prvi Mladi chef godine bio je Marko Turković, koji danas vodi Bekal, jedan od najuzbudljivijih zagrebačkih modernih restorana. Drugi Mladi chef godine postao je Pavo Klarić, Esplanadin učenik koji je preuzeo zahtjevnu i odgovornu dužnost glavnog chefa luksuznog istarskog hotela San Canzian. I drugi kandidati za naslov Mladog chefa godine razvijaju veoma uspješne karijere i ulaze u samu središnjicu hrvatske gastronomije. Ove godine nominovan je i Cetinjanin Željko Vukićević, kuvar u uvjerljivo najboljem hrvatskom bistrou, iza kojeg stoji Michelinov chef Deni Srdoč.

  • Kako ste doživjeli nominaciju za Mladog chefa godine, posebno imajući u vidu konkurenciju i prethodne uspjehe dobitnika ovog prestižnog priznanja?

Nominacija za Mladog chefa godine je za mene nevjerovatno priznanje. Konkurencija je zaista žestoka, ali biti u društvu vrhunskih kuvara i biti prepoznat kao potencijal za ovako značajnu nagradu je nešto što me istinski ispunjava. To je i priznanje za cijeli tim s kojim radim u Hidden Wine Bistrou, za našu predanost i strast prema gastronomiji.

  • Kako je vaše iskustvo rada s Michelinovim chefom Denijem Srdočem oblikovalo vašu kulinarsku kreativnost i pristup kulinarstvu?

Raditi pod mentorstvom Denija Srdoča je prilika koju bi poželio svaki kuvar. Njegova stručnost, strast prema gastronomiji i pristup kuhinji su izvanredni. Srećan sam što sam dio tima koji je okupio. Njegove smjernice su od ogromnog značaja za postizanje ‘wow’ efekta i za istraživanje granica nekonvencionalnog pristupa kulinarstvu i ugostiteljstvu. Njegovo mentorstvo nije samo tehničko usavršavanje, već i razvijanje kreativnosti i razmišljanje izvan ustaljenih okvira, što je bitno za razvoj ličnog stila i pristupa kuvanju.

  • Možete li nam otkriti nešto više o filozofiji koja stoji iza kuhinje Hidden Wine Bistroa u Rijeci i kako se ona odražava u vašem radu?

Hidden Wine Bistro je koncipiran kao mjesto koje je lako dostupno svakodnevnom životu, gdje ljudi mogu opušteno uživati u toplom ambijentu i usluzi. Naša hrana je kreirana kako bi bila prijateljski nastrojena prema lokalnim proizvođačima, koristeći njihove svježe sastojke koji odražavaju duh regije. Takođe, posebnu pažnju posvećujemo saradnji s vinarijama kako bismo ponudili širok izbor vina koji obuhvata lokalne, evropske i svjetske proizvođače. Na taj način želimo stvoriti iskustvo koje je autentično za područje, istovremeno pružajući gostima mogućnost da istraže raznolikost ukusa koji dolaze iz cijelog svijeta.

  • Kako se osjećate povodom vaše uloge kao predstavnika Crne Gore u hrvatskoj gastronomiji te koliko vam je vaše kulturno naslijeđe utjecalo na vaše kreacije i jelovnik?

Biti predstavnik Crne Gore u hrvatskoj gastronomiji je za mene veoma značajno. Moje kulturno nasljeđe iz Crne Gore ima snažan uticaj na moje kreacije. Nastojim integrirati tradicionalne crnogorske ukuse i tehnike kuvanja u svoje jelovnike, stvarajući svojevrsni spoj između hrvatske kulinarske scene i bogate baštine moje domovine. To je način da prenesem dio sebe i svoje priče kroz hranu koju pripremam.

  • Kako vaša kulinarska putovanja oblikuju vaše stvaralaštvo? Koje specifične tehnike, sastojci ili kuhinje inspiriraju vaše kreacije?

Moja karijera je uvijek bila usmjerena ka tome da radim s chefovima različitog porijekla, što je rezultiralo širokim pristupom kulinarstvu. Cilj mi je uvijek bio istražiti različite kuhinje i tehnike kako bih stvorio svoj jedinstveni stil. U mom radu možete pronaći elemente iz raznih dijelova svijeta. Što se tiče tehnika, moje kreacije često kombinuju neočekivane sastojke koji nisu svakodnevno prisutni u jelima, ali takođe se fokusiram na klasične tehnike s malim twistom, jer smatram da su one uvijek siguran izbor i pružaju neku dozu prepoznatljivog ukusa, ali s novim i uzbudljivim elementima koji ih čine osvježavajućima. Balansiram između inovacije i poštovanja tradicije, uvijek težeći da stvorim iskustvo koje će iznenaditi i oduševiti moje goste.

  • Kako vidite ulogu mladih talenata poput sebe u oblikovanju budućnosti hrvatske gastronomije i kako se nadate da će vaše sudjelovanje na ovom natjecanju doprinijeti tom cilju?

Mišljenja sam da mladi talenti imaju ključnu ulogu u oblikovanju budućnosti hrvatske gastronomije, ali i šire. Nadam se da će moje učestvovanje na ovom takmičenju osvijestiti važnost inovacija, tradicije i prenošenja kulturnih vrijednosti kroz hranu. Uloga mladog chefa godine može poslužiti kao inspiracija i podstrek za druge mlade kuvare koji tragaju za svojim putem i mjestom na gastronomskoj sceni. Posebno sam ponosan na činjenicu da mogu predstavljati Crnu Goru i njenu kulinarsku baštinu, nadajući se da ću biti inspiracija mladima u mojoj zemlji, ali i šire, da istraže, eksperimentišu i njeguju svoj identitet kroz gastronomiju. Možemo zajedno graditi mostove između kultura, dijeliti priče i stvarati jedinstvena gastronomska iskustva koja će obogatiti našu kulturnu scenu i doprinijeti njenom rastu i prepoznatljivosti.