foto: Pixabay
Naučnici su otkrili 93 miliona starog krokodila za kojeg tvrde da je 35% očuvan sa strašnim zubima i „skoro kompletnom lobanjom“. Nedavno su ga detaljnije analizirali uz pomoć rendgenskih snimaka i uz pomoć 3D skenera.
Na osnovu dodatnih skeniranja su otkrili da je poslednji obrok ovog krokodila bila beba dinosaurus. Stručnjaci su ovog krokodila imenovali „slomljeni krokodil dinosaurus ubica“ ili Confractosuchus Sauroktonos jer je pronađen sa praistorijskom bebom u stomaku.
Izveštaj naučnika u Gondwana Research žurnalu navodi da je ogroman krokodil narastao na skoro 2,5 metara i vjeruje se da je uginuo prilikom poplave. Džozef Bevit, koautor studije o ovom krokodilu je izjavio za Indi100: U početnom skeniranju 2015. godine, primjetio sam zakopanu kost koja je izgledala kao pileća kost sa kukom na njoj i odmah pomislio da je to dinosaurus. Ljudske oči ga nikada ranije nisu vidjele, jer je bio, i još uvek jeste, potpuno uvučen u stijenu.
Fosilizovani ostaci krokodila su pronađeni u povećoj stijeni, a prema Bevitu, takav vid konkrecije se često formira kada organske materije ili kada krokodil u ovom slučaju potone na dno rijeke. Skeniranjem jedne gromade stijene novootkrivene su kosti za koje se pretpostavlja da pripadaju malom dinosaurusu, međutim vrsta nije zvanično identifikovana.
Samo otkriće krokodila te starosti je bilo značajno, ali dodatno otkriće sadržaja krokodilovog stomaka odnosno otkriće sićušnog dinosaurusa je više nego izvanredno jer pružaju sliku krokodila i njegovog poslednjeg obroka prema Bevitu.
Tim je izvršio dodatnu analizu korenja biljaka i geoloških karakteristika između fragmenata stena. Dokaze je pružila hemija stena – kako je izjavio dr Bevit. Prema timu njihovih naučnika krokodil je uginuo u poplavi u kojoj je ostao zakopan i iznenada je uginuo.
Fosili se trenutno nalaze izloženi u muzeju u Kvinslendu u Australiji (Queensland, Australia)
Izvor: world-nuclear-news.org