Nekad samo trebate da pitate!

U svijetu poslovnih izazova i neprekidnog napretka, radoznalost nije samo vrlina već i ključ za lični i profesionalni uspjeh. Sa svakim postavljenim pitanjem, otvaramo vrata novim saznanjima, otvaramo put ka dubljem razumijevanju i stvaramo temelje za izvanredna dostignuća.

Neustrašivo istražujmo, jer u svakom pitanju krije se prilika za rast. Neka naša radoznalost bude naš vodič, a postavljanje pitanja naša najmudrija odluka.

Kao djeci često su nam govorili da je radoznalost vrlina. Međutim, u mnogim sredinama, djeca se obeshrabruju da postavljaju previše pitanja i umjesto toga se podstiču da slušaju autoritete – roditelje, nastavnike, starješine. Iako ovaj pristup može poslužiti kako bi se održali red i disciplina, on takođe može dovesti do straha od postavljanja pitanja kasnije u životu, posebno u kombinaciji sa određenim poslovnim okruženjem.

Na radnom mjestu postoji opšte mišljenje da je postavljanje pitanja znak slabosti ili čak nesposobnosti. Zaposleni ponekad misle da će ih gledati kao slabe ako se usude da zatraže pojašnjenje ili uputstva od svojih nadređenih.

Međutim, istina je da je postavljanje pitanja suštinski dio ličnog i profesionalnog razvoja. Postavljanjem pitanja stičemo razumijevanje, otkrivamo nove perspektive i poboljšavamo svoj učinak.

Dakle, kako da prevaziđemo ovaj strah od postavljanja pitanja u poslovnom svijetu?

Prvo, bitno je prepoznati da postavljanje pitanja nije znak slabosti, već znak inicijative. Umjesto pasivnog prihvatanja stvari kakve jesu, postavljanje pitanja pokazuje spremnost za učenje, rast i poboljšanje.

Jedna praktična strategija je početi sa malim stvarima. Počnite postavljanjem pitanja tokom timskih sastanaka ili razgovora jedan na jedan sa kolegama. Kad vam postane ugodnije da postavljate pitanja, postepeno povećavajte složenost i važnost pitanja koja postavljate.

Takođe je važno zapamtiti da ne morate pitati apsolutno sve. Tanka je linija između traženja pojašnjenja i mikromenadžmenta. Umjesto da bombardujete svog šefa ili kolege beskrajnim pitanjima, pokušajte da samostalno rješavate probleme kad god je to moguće. Izbjegavajte da svako malo tražite detalje jer tako možete biti okarakterisani kao neodlučni ili bez fokusa. Kada dođete do izazova koji ne možete sami da savladate, ne oklijevajte da zatražite pomoć ili savjet.

Dakle, ne zaboravite – prevazilaženje straha od postavljanja pitanja zahtijeva promjenu u načinu razmišljanja i ponašanja, tako da sledeći put kada budete oklijevali da li da postavite pitanje, zapamtite: nekad jednostavno trebate da pitate.

Do sljedećeg čitanja,

Jelena Vuletić, ACC,
Osnivačica Balance to Business-a