Gaslighting se može dogoditi svakome

Na nedavnom prosvetljujućem događaju koji je organizovao Balance2Business, istraživali smo fascinantni svijet gaslightinga s poznatim psihijatrom sa Harvarda, Frankom Andersonom. Kako ova manipulativna taktika nastavlja da prožima naše živote, razumijevanje njenih savremenih oblika i učenje kako joj se suprotstaviti postaje od suštinskog značaja.

Da li se često pitate o svojim mislima ili sumnjate u svoje sposobnosti? Gaslighting može biti u igri.

Balance2Business je nedavno bio domaćin ekskluzivnog događaja – edukativnog predavanja poznatog psihijatra sa Harvarda Frenka Andersona tokom kojeg se pojavila tema gaslightinga.

Ne znam koliko vas zna da je Merriam-Webster, najstariji američki izdavač rječnika, odabrao prošle godine “gaslighting” kao svoju riječ godine. Pošto je gaslighting danas sve više rasprostranjen, njegovo razumijevanje, prepoznavanje i rješavanje je od ključnog značaja. Ovdje bih željela da predstavim koncept gaslighting-a, njegove savremene manifestacije i strategije za rješavanje.

Gaslighting predstavlja manipulativnu taktiku u kojoj pojedinac nastoji da podrije nečiju percepciju stvarnosti, navodeći ga da dovede u pitanje svoj razum ili memoriju. To je suptilan oblik emocionalnog zlostavljanja koji može imati ozbiljne posljedice na nečije mentalno i emocionalno blagostanje.

U današnjem svijetu, gaslighting je pronašao nove načine da se manifestuje. Možda imate ogromno poslovno i životno iskustvo, obrazovanje i reputaciju, a pitate se kako bi se to vama moglo dogoditi. Nažalost, to se može svakom dogoditi. Prepoznavanje da ste možda pogođeni gaslightingom ključno je za zaštitu vašeg mentalnog i emocionalnog blagostanja. Evo nekoliko znakova i indikatora da je neko žrtva gaslightinga:  

• Stalna sumnja – Da li često preispitujete svoje misli, osjećanja ili sjećanja? Da li sumnjate u svoje sposobnosti, rasuđivanje ili kompetenciju? Da li se osjećate manje sigurnim ili sposobnim nego što ste bili prije određenog odnosa?

• Nemogućnost da vjerujete sopstvenim percepcijama – Da li vam je teško da vjerujete svojim instinktima ili intuiciji?

• Kontradiktorne izjave – Da li ste primijetili dosljedan obrazac da neko protivrječi sopstvenim izjavama ili poriče stvari koje je rekao? Da li postoji nedostatak dosljednosti u informacijama koje ste dobili?

• Uskraćivanje informacija – Da li se važne informacije kriju od vas? Da li se osjećate kao da niste informisani o relevantnim detaljima?

• Osjećaj zbunjenosti – Da li vam je teško da donosite odluke zbog protivrječnih informacija?

Kako da se nosimo sa ovim? Nije nimalo lako.

• Vjerujte svojoj intuiciji – Ako vam se čini da nešto nije u redu, vjerujte svom instinktu. Gaslighteri često pokušavaju da navedu da sumnjate u svoje percepcije.

• Držite granice – Uspostavite zdrave granice kako biste se zaštitili od manipulacije.

• Potražite podršku  Podijelite svoja iskustva sa prijateljima, porodicom, kolegama ili koučem kako biste stekli perspektivu i dobili podršku.

Šta lideri mogu da urade?

• Promovisati obrazovanje – Podižite svijest o gaslightingu kako biste osnažili druge da ga prepoznaju i pozabave se njime.

• Podsticati otvorenu komunikaciju – Njegujte okruženja koja podstiču otvoreni dijalog i poštovanje različitih perspektiva.

 Zagovarati mentalno zdravlje – Promovišite inicijative za mentalno zdravlje i destigmatizujte traženje stručne pomoći.

Do sljedećeg čitanja,

Jelena Vuletić, ACC,
Osnivačica Balance to Business-a